Gulasz z gęsich żołądków

Gulasz z gęsich żołądków


Gulasz z gęsich żołądków

Gulasz drobiowy

Gulasz z żołądków

Jak ugotować żołądki

Gulasz z podrobów

Jak pierwszy raz gotowałam dla męża żołądki, to trochę skrzywił. Te podroby kojarzyły mu się z gumową i mało smaczną potrawą. Na szczęście ja wyniosłam dobre doświadczenia z domu rodzinnego. Moja mama to mistrzyni przyrządzania podrobów, a żołądki są nie tylko pyszne, ale i zdrowe ze względu na zawartość aminokwasów i minerałów.

Te żołądki wychodzą pyszne i naprawdę mięciutkie, maż był zdziwiony, że żołądki mogą tak smakować. ;) I wcale nie trzeba ich wcześniej przegotowywać w innej wodzie! Spróbujcie i Wy!

Smacznego dnia!


Pomysł na podroby

Gulasz z gęsich podrobów

ilość: 5 do 8 porcji
potrzebujesz: dużego garnka, opcjonalnie patelni; noża, deski

SKŁADNIKI:

  • 1 kg żołądków gęsich
  • ok. 200g marchewki (ale może być i więcej)
  • 2 średniej wielkości cebule
  • smalec (może być gęsi, ale nie musi)
  • ok 2 łyżki kwaśnej śmietany
  • kilka ziaren angielskich (tak do 10)
  • 2-3 liście laurowe
  • sól i pieprz do smaku

PRZEPIS:

Żołądki przekrój wzdłuż mięśni (gęsie są bardzo duże), możesz też zebrać nadmiar błony (ja nie oczyszczam całkowicie i nie odkrajam tłuszczu).

W garnku z szerokim dnem lub na patelni rozpuść 2-3 łyżki smalcu i podsmaż żołądki, gdy się już w miarę zetną, dodaj cebule pokrojone w kostkę. W międzyczasie warto dodać więcej tłuszczu. Smaż do momentu aż cebula się zeszkli.

Następnie zalej żołądki wodą, tak aby wszystko przykryła (żaden żołądek ma nie wystawać) i gotuj pod przykryciem do miękkości. Czas gotowania wyniesie między 1 a 1,5h. Do gotowania dodaj ziele angielskie i liście laurowe. Jeśli korzystałeś/aś wcześniej z patelni, na czas gotowania przenieś żołądki do garnka.

Gdy żołądki będą już miękkie, dodaj marchewkę startą na tarce o grubych oczkach. Możesz ją wcześniej lekko podsmażyć (już startą), ale nie jest to konieczne.

Gotuj chwilę całość razem z marchewka, aż ona zmięknie. Następnie zabiel gulasz śmietaną (zahartują ją najpierw poprzez wymieszanie paru łyżek sosu ze śmietaną). Dopraw do smaku solą i pieprzem.

Gotowe :) Ja tym razem podałam z puree ziemniaczanym oraz buraczkami zasmażanymi, ale można jeść też samodzielnie.


Orientacyjny koszt całości: +/- 33 zł

Orientacyjne BTW: 189 / 98 / 33 (przy śmietanie 30%, której osobiście używam najczęściej)


Sposób na podroby

Jak gotować żołądki

Tradycyjny gulasz z żołądków

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © CZYSTY SMAK , Blogger