Buraczany pudding chia

Buraczany pudding chia z kremem straciatella


Buraki coraz chętniej wykorzystywane są do tworzenia smacznych deserów. Najczęściej stanowią składnik różnych ciast czekoladowych, ale z powodzeniem można zrobić z nimi również inne, słodkie pyszności – jak choćby tytułowy pudding chia.

Sok z buraków, a często także z pomidorów, to chyba zmora większości dzieci! Ja nigdy nie chciałam ich pić, ale gdybym poznała w dzieciństwie taki buraczany pudding, moje podejście na pewno by się zmieniło. ;) To świetny sposób, by przemycić sok z buraka sobie lub dzieciom.

Zapraszam na buraczany pudding chia z kokosowym kremem straciatella i śliwkami.

Smacznego dnia!

 

Pudding z burakami i chia


ilość: 2 duże porcje
potrzebujesz: miksera, dwóch szklanek lub pucharków, wysokiego naczynia do mieszkania nasion chia


SKŁADNIKI:

  • 240 ml soku z buraka (naturalny, 100% - wybrałam tłoczony, naturalnie mętny, nie z koncentratu)
  • 4 łyżki nasion chia
  • 2 łyżki miodu (polecam miód malinowy! jest przepyszny) lub syropu z agawy w wersji wegańskiej
  • 200g schłodzonej śmietanki kokosowej (lub zwykłej śmietanki kremówki, jeśli nie musi być wegańsko)
  • 30g gorzkiej czekolady (możesz też użyć mlecznej, ja po prostu lubię gorzką, bardzo smaczne jest też mleczna czekolada 65% kakao)
  • 2 śliwki (polecam węgierki) - poza sezonem możesz też użyć mrożonych śliwek

PRZEPIS:

Deser zaczynamy przygotowywać dzień wcześniej, wieczorem albo tego samego dnia, ale na co najmniej 3-4h przed podaniem.

Sok z buraka umieść w wysokim naczyniu. Dodawaj po łyżce nasiona chia, cały czas energicznie mieszając.

Jeśli używasz miodu, który przybrał już stałą konsystencję, umieść go w garnuszku i podgrzewaj, aż do momentu nadania mu płynnej konsystencji. Płynny miód lub syrop z agawy dodaj do nasion chia i wymieszaj dobrze całość. Naczynie z puddingiem umieść w lodówce na 15 min.

Następnie wyjmij, przemieszaj jeszcze raz (ok. minutę) i ponownie wstaw do lodówki. Po upływie kolejnych 15 min. warto taką procedurę powtórzyć jeszcze jeden raz. Robimy to dla pewności dobrego wymieszania i odpowiedniego żelowania nasion. Jeśli zdarza Ci się, że nasiona chia zbiajają Ci się w grudki, puddingi średnio wychodzą, to ta procedura temu zaradzi. ;)

Rano lub po kilku godzinach od włożenia nasion do lodówki, ubij śmietankę kokosową (możesz użyć schłodzonej gotowej śmietanki kokosowej lub zdjąć stałą część dobrze schłodzonego - przynajmniej przez dobę - mleczka kokosowego, możesz również zrobić śmietankę kokosową samodzielnie - z wymieszania w odpowiednich proporcjach pasty kokosowej z wodą albo po prostu użyć zwykłej śmietanki kremówki).

Zetrzyj czekoladę, a śliwki pokrój w kostkę. Śmietankę połącz z czekoladą (odrobinę zostaw do posypania z wierzchu) oraz połową śliwek. Pozostałą czekoladę i owoce umieść na wierzchu deseru, by nadać mu apetyczny wygląd.

Dodatkowe wskazówki:

  • Żeby nasiona chia dobrze żelowały, nie mogą być przeterminowane i zwietrzałe.
  • Szklanki na zdjęciu mają pojemność ok. 270 ml.
  • Śmietankę kokosową da się kupić w większości dużych sklepów, choć nie jest to tani zakup. Często nosi ona nazwę „krem kokosowy”. Taką śmietankę można też wytworzyć samodzielnie z puszki mleka kokosowego. Puszkę mleka wstawiamy na co najmniej dobę do lodówki (a najlepiej na kilka dni) i po otwarciu puszki zdejmujemy stałą część mleka, która się oddzieli – ta stała część, to nasza śmietanka. Nieco różni się ona od bezpośrednio kupowanej śmietanki kokosowej, jest mniej puszysta po ubiciu i zawsze trudno jednoznacznie stwierdzić, ile dokładnie tej śmietanki wyjdzie nam z jednej puszki mleka. Inną opcją - i zdrowszą, bo puszki nie są takie totalnie obojętne dla naszego zdrowia - jest zrobienie śmietanki samodzielnie z pasty kokosowej i wody).

Orientacyjny koszt całości (przy śmietance kokosowej): +/- 13 zł
 
pudding chia z buraków

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © CZYSTY SMAK , Blogger