Ryż curry

Ryż curry

Zaczynamy czymś mega prostym i mega smacznym! W dzieciństwie to był jeden z moich ulubionych dodatków, które mama (pomysłodawczyni przepisu) serwowała do… kotletów schabowych! Równie dobrze można ten ryż wykorzystać do mięsa przyrządzonego w typowo azjatycki sposób lub po prostu podać z warzywami. Świetnie będzie się komponować i smakować z czarnym sezamem.

Ryż wychodzi naprawdę aromatyczny, ale jeśli podana dawka curry będzie dla Was zbyt słaba, możecie spokojnie ją zwiększyć. W moim rodzinnym domu ten przepis robi się na oko. Raz sypnie się więcej, raz mniej, a jednak zawsze smakuje nam wyśmienicie. 😉

Możecie też dodać do ryżu szczyptę cukru, a do zalewania użyć bulionu. Z samej wody wyjdzie jednak równie pyszny.

Smacznego dnia!


ryż barwiony na żółto kurkumą

ilość porcji: 4 (jeśli używamy jako dodatek do dania)
potrzebne przyrządy: patelnia z przykrywką (może być jakiś rondel, ew. wok czy inna patelnia do przykrycia)*, łopatka, szklanka

*gdy nie posiadałam odpowiedniej przykrywki, ale miałam patelnię i wok tej samej średnicy, to patelnię przykrywałam wokiem i w tej sposób dusiłam ryż


SKŁADNIKI:


  • 1-2 łyżki tłuszczu do smażenia (smalec lub dowolny olej - może być kokosowy, nie polecam tutaj masła)
  • 1 szklanka ryżu
  • 2,5 szklanki wody
  • 2 łyżeczki przyprawy curry
  • szczypta soli i pieprzu



PRZEPIS:

Roztop tłuszcz. Suchy ryż podsmaż na tłuszczu tak długo, aż ziarenka zrobią się lekko rumiane. Zazwyczaj zajmuje to ok 5-7 min. W trakcie rumienienia, raz na jakiś czas, warto przemieszać ryż na patelni. Nie chcemy go przypalić.

Gdy ziarenka się zarumienią, dodaj przyprawę curry. Mieszasz i prażysz wszystko jeszcze dosłownie chwilę (kilkanaście sekund, do pół minuty max). W tym momencie zalewasz ryż wodą i znów mieszasz. Można też teraz dodać szczyptę soli i pieprzu (ew. cukru) i jeszcze raz zamieszać. Przykrywasz szczelnie patelnię i ryż dusisz w ten sposób do wchłonięcia wody.

Całość duszenia potrwa ok. 20 min (na średnim ogniu, 5tka na indukcji) i zapachy będą naprawdę cudowne. Raz na jakiś czas warto ryż przemieszać, jednocześnie sprawdzając czy nie wchłonął wody zbyt wcześnie. Gdyby wchłonął wcześniej i wciąż był twardawy, można jeszcze dolać odrobiny wody. Gotowy ryż jest sypki i miękki.

Ryż podajemy jako dodatek do dania lub może on stanowić bazę do jakiegoś orientalnego dania jednogarnkowego.



Uśredniony koszt całości: ok. 3 zł**

**Podaję uśrednione ceny, czyli nie biorę pod uwagę najdroższego dostępnego ryżu, ani tego najtańszego. Wy możecie użyć takiego, na jaki macie ochotę lub na jaki pozwalają Wam finanse. Ostateczny koszt może być wtedy nieco niższy lub odrobinę wyższy.


aromatyczny żółty ryż tańszy niż z szafranem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © CZYSTY SMAK , Blogger