Trufle dyniowo-jabłkowe

Dyniowo-jabłkowe trufle oblane czekoladą 


Dyniowo-jabłkowe trufle w czekoladzie


Dynia - niegdyś niedoceniane warzywo (niektórym może kojarzyć się np. z karmieniem świń 😉) - a obecnie przysmak, z którego wyczarowuje się coraz więcej przepisów na najróżniejsze dania i desery. Ja też zasmakowałam w dyni!

Jedną z moich słodkich propozycji, są trufle idealne na jesień: łączące dynię, jabłka i orzechy. Pasuje do nich każda czekolada, jeśli chcesz możesz też użyć białej czekolady. Jednak czekolada ruby to mój faworyt, jeśli chodzi o połączenie smakowe z tą mieszanką...

Smacznego dnia!

Dyniowo-jabłkowe trufle oblane czekoladą


ilość: ok. 30 trufelek
potrzebujesz: tarki, miski i łyżki (ale łatwiej będzie rozmiksować mascarpone z dynią za pomocą miksera), deski lub dużych talerzy do formowania i przechowywania trufelek w lodówce


SKŁADNIKI:

  • 300g puree dyniowego*
  • 150g mascarpone
  • 50g orzechów (dowolnych: włoskie, ziemne, migdały)**
  • 50 g tartej czekolady (polecam gorzką)
  • 2 jabłka (łączna waga przez starciem ok. 400 g)
polewa:
  • 300g czekolady (u mnie po 100g gorzkiej, mlecznej i rubinowej - możesz użyć tylko jednego rodzaju i może to być również biała czekolada)
  • kilka łyżeczek masła (u mnie 4 łyżeczki czyli 20g)
*najlepsza będzie dynia o nieco mącznej strukturze (po upieczeniu i zblendowaniu jest trochę podobna do plasteliny) taką dynią jest np. hokkaido
**u mnie mix: ziemne, włoskie i migdały


Zdrowe trufle dyniowe


PRZEPIS:

Puree dyniowe wymieszaj z mascarpone (najłatwiej będzie mikserem).
Aby zrobić puree dyniowe, wystarczy, że dynię upieczesz w 180 stopniach ok. 30-35 min, oddzielisz miąższ od skórki i potem zblendujesz, odmianę hokkaido możesz całą blendować.

Orzechy posiekaj, a 50g czekolady zetrzyj na tarce, dodaj do masy dyniowej. Jabłka również zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Następnie wiórki z jabłek odsącz dobrze z płynu i dodaj do masy dyniowej. Wymieszaj całość.

Przygotuj sobie deskę lub talerze, na których umieścisz trufelki w lodówce. Z masy dyniowej formuj kulki (ok. 3-4cm średnicy), a następnie umieść wszystkie w lodówce. Możesz je przygotować nawet na dzień przed przygotowaniem polewy.

300g czekolady na polewę, rozpuść na parze wodnej (lub na 2 na indukcji). Możesz użyć dowolnej czekolady. Ja rozpuściłam kolejno: gorzką z 2 łyżeczkami masła, rubinową z 1 łyżeczką masła i mleczną z 1 łyżeczką masła.

Czekoladę po rozpuszczeniu przestudź przez chwilę (ma być wciąż płynna, ale nie gorąca). Następnie oblewaj nią lub obtaczaj dyniowe trufelki (żeby je obtoczyć możesz użyć łyżki lub nadziać trufelkę np. na wykałaczkę).

Trufelki ułóż w odstępach i pozostaw do zastygnięcia polewy - możesz umieścić je w lodówce lub zostawić w temperaturze pokojowej (jeśli nie ma upału). Dyniowo-jabłkowe trufle oblane czekoladą gotowe!

Dodatkowe wskazówki:
  • Trufle możesz jeszcze wzbogacić o cynamon w masie dyniowej.
  • Przy układaniu na desce/talerzu pod trufelką powstają często charakterystyczne ślady spływającej czekolady (jakby trufelka stała w mniejszej lub większej kałuży). Jeśli takie "kałuże" wychodzą Ci bardzo widoczne i przeszkadza Ci to, spróbuj ułożyć trufelki na kratce cukierniczej - tylko pamiętaj, żeby podłożyć coś pod nią, bo czekolada będzie kapać na powierzchnię pod kratką.


Orientacyjny koszt całości: +/- 23 zł czyli ok. 0,80 zł za trufelkę


(przy użyciu takich czekolad jak u mnie, w tym czekolady ruby)

Trufle w czekoladzie rubinowej


Jabłkowe trufle w różowej czekoladzie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © CZYSTY SMAK , Blogger