Pączki kakaowo-migdałowe z kremem mascarpone


Pączki kakaowo-migdałowe z kremem mascarpone


Pączki kakaowo-migdałowe z kremem mascarpone


Jeśli masz ochotę na pączki, a przede wszystkim w tłusty czwartek nie chce Ci się iść do zatłoczonych sklepów czy stać w ogromnych kolejkach do dobrych cukierni.. polecam spróbować tego przepisu na kakaowo-migdałowe pączki z mascarpone! 💛 Mąkę migdałową można pominąć i zrobić z samej mąki pszennej, która w każdym domu, gdzie nie ma nietolerancji, raczej jest 😉

Ten przepis jest dość niestandardowy, ale na pewno zostanie już ze mną na stałe! Mam nadzieję, że i Tobie tak posmakują 
😉

Ponadto te pączki mogą być dobrym rozwiązaniem przy dietach, w których, w których staramy się jeść wysokotłuszczowo, a ograniczamy węgle. Proporcje BTW dla jednego pączka są takie: 1 / 4,8 / 3,3 (licząc orientacyjnie wchłonięty smalec - po usmażeniu pączków ubyło ok. 100g smalcu - to proporcje mogą osiągnąć nawet taki poziom: BTW 1 / 6 / 3,3).

Natomiast ogromną zaletą tych pączków dla wszystkich, jest to, że są absolutnie sycące! Możliwe, że przy tych pączkach to będzie pierwszy tłusty czwartek, podczas którego zjesz tylko jednego!

Smacznego dnia!


Pączki optymalne


ilość: ok. 7-8 pączków
potrzebujesz: kilku misek, gładkiego blatu czy stolnicy, miksera, łyżki cedzakowej, szerokiego garnka lub rondla do smażenia pączków, może się przydać garnek z pokrywką



SKŁADNIKI:

  • 10g świeżych drożdży*
  • 150ml ciepłego mleka
  • 200g mąki pszennej
  • 100g mąki migdałowej**
  • 20g kakao (u mnie 20%, nieodtłuszczone - ale z odtłuszczonym też wyjdzie, aromat kakaowy będzie po prostu słabszy)
  • 30g roztopionego masła
  • 25g cukru (używam drobnego)
  • 1 jajko
  • pół łyżki wódki
  • 1kg smalcu
  • szczypta soli
do przełożenia i na wierzch:
  • 300g mascarpone
  • 200g śmietanki 36%
  • 100g płatków migdałowych
  • 100g gorzkiej czekolady
*radzę nie przeliczać na suszone instant - do tłustych wypieków, szczególnie takich, które naprawdę mają być dobrze wyrośnięte, lepiej nadają się świeże
**jeśli nie masz mąki migdałowej, użyj 280g mąki pszennej i 20g kakao. Powinny wyjść 😉


PRZEPIS:


Wyrabianie:

Warto, żeby wszystkie składniki powinny być wcześniej ogrzane do temp pokojowej.

Z odmierzonej mąki odejmij 2 łyżki, a z odmierzonego cukru odejmij łyżkę.

Do ciepłego mleka skrusz drożdże, dodaj łyżkę cukru i 2 łyżki mąki. Wymieszaj, przykryj miskę suchą ściereczką i zostaw do wyrośnięcia na ok. 30min. Polecam miskę ustawić na garnku: w garnku umieść wodę, włącz malutki gaz, przykrywkę ułóż rączką do dołu, a na górnej (już bardziej płaskiej) powierzchni ułóż miskę i przykryj ją bawełnianą ścierką. Ten sposób przyspiesza wyrastanie i daje pewność, że ciasto będzie w cieple.

Jajo utrzyj z cukrem (ok. 2-3min, masa stanie się bardzo puszysta i jasna, będzie przypominać trochę krem). Przesiej do miski mąkę pszenną, kakao, sól. Dodaj mąkę migdałową, dobrze rozbitą (ona może się zbierać w grudki, dużo zależy od świeżości i przechowywania). Wymieszaj dobrze całość. Masło roztop i odstaw, by było pod ręką.

Do mieszanki mąki dodaj wyrośnięty rozczyn, ubite jajka, alkohol. Powoli wymieszaj i wyrabiaj ok. 15 min (ja wyrabiam ręcznie, koniecznie pamiętaj, by ręce były ciepłe!). Następnie dodaj stopione masło i wyrabiaj jeszcze kolejne 5 min.

UWAGA! Ta masa nie jest na tym etapie bardzo łatwa w obróbce - po dodatku masła będzie się mniej kleić, ale nawet na końcowym etapie nie będzie idealnie gładko schodzić z palców. Zdejmij taką jej ilość, jaką tylko Ci się uda, ale jakaś mała część ciasta na pewno zostanie na rękach. Nie przejmuj się tym, tylko dobrze umyj ręce.

Miskę z ciastem (najlepiej czystą, może być leciutko wysmarowana olejem, ale zdarza mi się też w tej samej... nie stanowi to dla ciasta jakiejś przeszkody 😉 ) znów przykryj czystą, bawełniana ściereczką i ustaw w ciepłym miejscu (polecam dalej, tan sam garnek). Ciasto odstaw na ok. 1 h

Następnie blat lub stolnicę wysmaruj leciutko olejem i wyłóż wyrośnięte ciasto. Krótko zagnieć. Na tym etapie ciasto będzie cudownie współpracować! Nie będzie się lepić do palców, idealnie będzie się je ugniatać.

Nadaj ciastu kształt wałka (średnicy ok. 3-3,5cm) i pokrój w 3 cm kawałki. Uformuj rękami zgrabne kulki i ułóż na blaszce czy talerzu wyłożonym papierem lub posmarowanym leciutko olejem. Przykryj ponownie suchą ściereczką i odstaw na ok. 30 min, do podwojenia objętości (polecam na wspomniany wcześniej garnek).



Smażenie:


W większym garnku czy rondlu (najlepiej dość szerokim) rozpuść smalec. Jeśli wrzucony kawałek ciasta szybko wypływa, to znaczy że temp jest optymalna. Powinna mieć ok. 170 stopni.

Smaż z obydwu stron ok. 1,5-2 min. Pączki bardziej ściemnieją, będą takie "gorzko czekoladowe", a po wbiciu wykałaczki, będzie ona sucha. Co jakiś czas wrzucaj na tłuszcz kawałki obranego, surowego ziemniaka - będziesz mieć dodatkową, smaczną przekąskę, a dzięki temu tłuszcz nie będzie się przypalał, a temperatura będzie się wyrównywać.

Za pomocą łyżki cedzakowej wyjmuj gotowe pączki na talerz wyłożony ręcznikiem kuchennym. Ze względu na spory dodatek mąki migdałowej, pączki mogą się wydawać twarde, nie mają typowej mięciutkiej skórki. Tu skórka jest chrupiąca (choć nie jest twarda).


Nadziewanie:

Gdy pączki lekko przestygną, przekrój je. Ubij śmietankę, dodaj mascarpone pod koniec ubijania, a na koniec wymieszaj już łyżką z ok. 75% przygotowanych płatków migdałowych. Możesz też przygotować mniej nadzienia (będzie mniej się rozlewał na boki podczas jedzenia), ale krem musi mieć odpowiednie proporcje, powinien być sztywny. Z tych proporcji, które tu podałam możesz trzymać te pączki wiele godzin na stole i nic im nie będzie!

Na koniec roztop gorzką czekoladę nad parą wodną, polej nią wierzch pączków i posyp pozostałą częścią płatków migdałowych. 


Orientacyjny koszt całości: 30 zł (licząc już cały smalec i krem)



Niskowęglowodanowe pączki z mąką migdałową

Pączki kakaowe z migdałami


4 komentarze:

Copyright © CZYSTY SMAK , Blogger