Konopianka czyli konopna zupa mleczna

Konopianka czyli konopna zupa mleczna


Konopianka czyli konopna zupa mleczna

Śniadaniowa zupa mleczna konopianka


Jeśli szukasz jakiejś odmiany od dotychczasowych zup mlecznych czy owsianek, to proponuję konopiankę! Zupę mleczną z dużą dawką łuskanych nasion konopii siewnej.

Od kilku lat dużo mówi się o tzw. superfoods. Takim mianem można by nazwać nawet wiele prostych, znanych polakom składników, które mają ciekawe właściwości... na pewno można też do nich zaliczyć konopię siewną, które - być może zapomniana na pewien czas - ale tak naprawdę wykorzystywana w Polsce od bardzo dawna!

Nasiona konopii siewnej mają stosunek kwasów omega 6 i omega 3 - 3:1. Mówi się o tym, że jest to idealna proporcja. Ponadto mówi się o tym, że konopie te poprawiają trawienie, zmniejszają ryzyko udaru, zawału czy miażdżycy, poprawiają cerę, włosy, paznokcie. Są one bogate m.in. w magnez, wapń, fosfor i potrzebne człowiekowi aminokwasy. Mają też wysoką zdolność do absorbowania wolnych rodników (ORAC 5300)

Tylko uwaga, nasiona konopii są bardzo bogate w tłuszcz i białko, więc taką zupę polecam przede wszystkim osobom, które preferują śniadania / jedzenie białkowo-tłuszczowe.

Smacznego dnia! Konopna zupa mleczna


ilość: 1 porcja
potrzebujesz: blendera i noża


SKŁADNIKI:

  • 3 łyżki łuskanych nasion konopii (wychodzi ok. 50g)*
  • 100ml mleka (krowie lub roślinne**)
  • pół owocu kiwi
  • 1-2 łyżki ulubionych orzechów lub pestek - polecam migdały/płatki migdałowe (ich słodkość bardzo pasuje)
*dziennie spożycie nasion konopii ustala się na 2-3 łyżki, więc na pewno nie zwiększaj tej dawki. Ponadto nasiona konopii są BARDZO sycące, więc mała możliwość, by nie najeść się taką ilością
**roślinne powinno być raczej o neutralnym smaku lub orzechowe - pasujące do dodatków. Ja bym stawiała na owsiane, ryżowe, migdałowe


PRZEPIS:

Prościej się nie da 😉

Nasiona konopii zalej wybranym mlekiem i zblenduj. Nie musisz mleka gotować, ale jeśli lubisz ciepłe, to podgrzej lekko mleko z nasionami i potem zblenduj. Ja wolę zimne.

Podawaj z kiwi pokrojonym w kostkę oraz migdałami (ew. innymi ulubionymi orzechami).


Orientacyjny koszt całości: +/- 4,5 zł (przy mleku roślinnym ok. 0,5-0,7 zł więcej)


Zupa z konopii siewnych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © CZYSTY SMAK , Blogger