Przepyszny sposób na salsefię i skorzonerę

Gotowana salsefia i skorzonera pod beszamelem



Przepyszny sposób na salsefię i skorzonerę

Gotowana salsefia

Gotowana skorzonera


Salsefia i skorzonera (która zwana jest zimowym szparagiem!) to moje ubiegłoroczne odkrycie. Trudno jest je kupić, więc najprostszym sposobem okazało się zasadzenie, w czym pomagał mi teść. Sadziliśmy już 2 razy z nasionek. Zarówno salsefia, jak i skorzonera okazały się bardzo proste w uprawie. Salsefia potrafi się rozcapierzać, ale ogólnie obydwa korzenie rosną dość okazale, potrzebują mocnego nawodnienia, ale wedle moich doświadczeń dwuletnich, nie przeszkodziła im nawet zakwaszona gleba.

Salsefia przypomina jak dla mnie słabo rozwinięte pietruszki czy pasternak, ale salsefii mającej ciemną, wręcz czarną skórkę, z niczym nie pomylimy. ;) Obydwa korzenie mocno siedzą w glebie i bardzo ciężko mi je wykopywać. Z tych dwóch trudniejsza jest jednak skorzonera. Żeby ją wykopać muszę robić z boku grządki baaaardzo głęboki podkop, a i tak wyciąganie ich nie jest łatwe. Dla mnie skorzonera to najtrudniejsze warzywo do wykopywania z jakim się tylko spotkałam... to dla mnie główna negatywna cecha skorzonery. ;)

W smaku te korzenie są zaskakująco dobre. Jak rok temu spróbowałam poniższego przepisu na te korzenie, zachwyciłam się! Takie proste, a jednak tak smaczne! Przepis na gotowanie skorzonery (w tym wywarze z mąki) zaczerpnęłam z bardzo starej książki "Warzywa na działce i w kuchni". Wychodzą tak pyszne, że zawsze teraz robię taką mączną zawiesinę do gotowania...

O tych zapomnianych korzeniach w ostatnich latach coraz więcej się mówi, kilka lat temu były nawet dostępne w popularnym dyskoncie... Niestety wciąż są to drogie warzywa. Warto szukać na lokalnych targach i u rolników, tam też na ogół będzie tańsza cena niż w jakimś sklepie.

Te warzywa łatwo się obiera, ale trzeba pamiętać, że bardzo szybko ciemnieją, dlatego warto je bardzo szybko po obraniu umieścić w zakwaszonej wodzie. Czytałam gdzieś porady, żeby do obierania skorzonery (z tą charakterystyczną czarną skórką) zakładać rękawiczki, ale uważam to za przesadę. Skorzonera jeszcze nigdy nie pofarbowała mi mocno rąk, a zawsze obierałam ją bez rękawiczek.

Co ciekawe jedzenie zarówno skorzonery, jak i salsefii może poprawiać funkcjonowanie układu odpornościowego! W obu znajduje się inulina (prebiotyczny błonnik) czyli te warzywa korzeniowe wpływają pozytywnie na florę bakteryjną w jelitach. ;)

Smacznego dnia!


Skorzonera obierana ze skórki:

Co zrobić, żeby skorzonera nie ciemniała

korzenie koniecznie umieść w wodzie z sokiem z cytryny lub podobnym kwaśnym dodatkiem:

Jak przyrządzić skorzonerę

taką gęstość ma moja mieszanina mąki i wody (do gotowania):

Jak przyrządzić salsefię

Salsefia pod beszamelem

ilość: ok. 4-5 porcji jako dodatek (ale jeśli to jedyne warzywo do mięsa, jajek czy wegetariańskich kotlecików, polecam jako 2-3 porcje)
potrzebujesz: większego garnka, małego garnuszka, łyżki lub trzepaczki do beszamelu, nożyka, większej miski i miseczki

SKŁADNIKI:

  • 500g salsefii lub skorzonery (lub jednocześnie obydwu)
  • 3/4 łyżki mąki (używam typu 450, na ogół orkiszowej lub płaskurki, ale może być też pszenna)
  • 2-3 plasterki cytryny
  • 0,5 do 1 łyżeczki cukru
  • szczypta soli
beszamel:
  • 250ml mleka (używam pełnotłustego)
  • 1 łyżka mąki - pszenna, orkiszowa lub płaskurka typ 450 (każda z nich nadaje się do beszamelu, ja często robię na orkiszu)
  • 2 łyżki masła
  • gałka muszkatołowa do smaku (możesz dać 1-2 szczypty, ja daję na oko, nawet 0,5 - 1 łyżeczkę, bo uwielbiam smak gałki w beszamelu)

PRZEPIS:

W większej misce umieść wodę z sokiem z cytryny (ja wyciskam sok z 1-2 plasterków, a trzeci plasterek wrzucam do tej wody, żeby pływał w niej).

Salsefię i/lub skorzonerę oskrob i od razu wkładaj każdy korzeń do kwaśnej wody. Nie pomijaj tego etapu, bo korzenie bardzo nieładnie Ci ściemnieją.

Nastaw wodę do gotowania korzeni, jak już zacznie wrzeć dodaj sól i cukier (nie dodawaj od razu, to potrafi niszczyć garnki!)

W małej miseczce rozrób na rzadką pastę 3/4 łyżki mąki z ok. 2-3 łyżkami wody. Wlej ten roztwór do garnka z wrzącą wodą i przemieszaj.

Następnie wyjmij salsefię/skorzonerę z cytrynowej wody, opłucz je pod bieżącą wodą i wrzuć go garnka z gotującą się wodą.

Warzywa gotuj do miękkości (ok. 15 - 20 min, zależy od wielkości warzyw), a w międzyczasie zrób beszamel.

W garnuszku rozpuść 2 łyżki masła, szybko dodaj łyżkę mąki i mieszaj łyżką lub trzepaczką bardzo energicznie. Następnie wlewaj większą strużką mleko, jednocześnie nie przerywając mieszania. Dopraw mieloną gałką muszkatołową (do smaku) i gotuj sos do zgęstnienia, regularnie i energicznie mieszając (najlepiej miesza mi się zwykłą trzepaczką).

Gotowym beszamelem polewaj odcedzone warzywa. Świetny dodatek do obiadu, kolacja czy przystawka. Ja posypuję jeszcze całość świeżo mielonym pieprzem.


Orientacyjny koszt całości: +/- 11 zł

Orientacyjne BTW całości w g: 21 / 31 / 120 (gdy mamy pół na pół skorzonerę i salsefię oraz pełnotłuste mleko)


Skorzonera pod beszamelem

Co zrobić z salsefii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © CZYSTY SMAK , Blogger