Tiramisu jabłkowe

Ciasto jabłkowe a la tiramisu


Tiramisu jabłkowe

Jabłkowe tiramisu

Ciasto z jabłkami bez pieczenia

Ciasto bez pieczenia

Ciasto jabłkowe a la tiramisu

Jabłkowe a la tiramisu


Biszkopty nasączone (u mnie bezalkoholowym) cydrem, śmietankowy krem, warstwa cynamonowych jabłek... i mamy jabłkowe tiramisu. :) Nam bardzo smakuje! To świetny sposób na wykorzystanie nadmiaru jabłek.

Nie jestem tylko pewna, czy nazywanie tego ciasta bezpośrednio "tiramisu", to nie jest lekka profanacja. W prawdziwym tiramisu krem ma w sobie jabłka, a tutaj mamy jedynie śmietankę i mascarpone. Niemniej to ciasto świetnie imituje coś w stylu tiramisu.

Cukier znajduje się w biszkoptach i jabłkach, ale poza tym niczym już nie dosładzamy kremu. Sporą porcję tiramisu jabłkowego zjadła niedawno przesympatyczna 3-latka, więc nie dosładzajcie go z myślą o dzieciach. ;)

Smacznego dnia!


Ciasto a la tiramisu

Etapy tiramisu

Etapy tiramisu na zdjęciach

Etapy robienia tiramisu

Tiramisu z jabłkami

Tiramisu bez cukru


ilość: 12 - 16 porcji
potrzebujesz: 
garnka, który zmieści 1,5 kg jabłek; miksera; sitka; noża; blendera lub tłuczka; formy 28 x 19 cm lub tortownicy o średnicy 26 cm (to jest ta sama objętość)

SKŁADNIKI:

  • 1,5 kg jabłek (ok. 10 sztuk)
  • 500g mascarpone
  • 200g śmietanki 36%
  • ok. 30 sztuk podłużnych biszkoptów (ok. 240 g)
  • cydr / cydr bezalkoholowy / rozcieńczony sok jabłkowy - kilka łyżek do nasączenia
  • 5-6 łyżek masła klarowanego (opcjonalnie zwykłe)
  • mielony cynamon (przynajmniej 3 łyżki) - polecam cejloński
  • opcjonalnie rodzynki i inne bakalie do ozdoby (ja użyłam dwóch pokruszonych biszkoptów, rodzynek i płatków migdałowych)

PRZEPIS:

Jabłka obierz (obierek nie musisz wyrzucać, zrób z nich kompot*). Wydrąż z jabłek gniazda i pokrój je w średniej wielkości kostkę. W garnku rozpuść 3 łyżki masła (ja używam klarowanego) i podduś na nim jabłka do miękkości. W czasie duszenia, możesz jeszcze dodać 2-3 łyżka masła. Uważaj, żeby jabłka się w żadne sposób nie przypaliły. Mają po prostu zmięknąć.

Do miękkich jabłek dodaj łyżkę cynamonu i zblenduj całość na gładką masę (jeśli jabłka są bardzo miękkie, to wystarczy nawet sam tłuczek do ziemniaków). Ostudź.

Śmietankę ubij, a pod koniec ubijania dodawaj partiami mascarpone. Powstałą masę możesz dosłodzić, ale ja nie polecam.

W blaszce wyłożonej papierem wyłóż biszkopty (mi wyszło 14 sztuk w prostokątnej tortownicy). Nasącz je równomiernie odrobiną cydru lub rozcieńczonego soku jabłkowego (ja użyłam cydru bezalkoholowego)

Układaj na blaszce warstwę biszkoptów ok 14 sztuk na blaszkę

Zmocz je cydrem alko lub free alko lub sokiem jabłkowym (sok lepiej rozcieńczyć z woda żeby nie był zbyt intensywny).

Na biszkopty wyłóż połowę masy śmietanowej, następnie połowę musu jabłkowego i posyp równomiernie przesianym cynamonem (ja używam dość hojnej ilości).

Następnie znów układasz warstwę biszkoptów (lekko je wciskając), nasączasz biszkopty, kładziesz warstwę śmietanową, jabłkową, a na koniec znów przesiany cynamon. Górę ciasta możesz udekorować wedle potrzeb i fantazji. Ja pokruszyłam 2 biszkopty, posypałam rodzynkami i płatkami migdałowymi.

Schłodź ciasto przez podaniem przynajmniej przez 1-2h.


Dodatkowe wskazówki:
  • Nie wyrzucaj obierek z jabłek. Zrób z nich kompot. Obierki z jabłek zalej wodą (ilość wody zaważy na intensywności kompotu) i gotuj ok. 30 min. Ja nie dosładzam takiego kompotu, jedynie dodaję cynamon. Czasami gotuję obierki z laską cynamonu, a czasem po prostu dodaję na koniec trochę mielonego cynamonu. Taki kompot bez dodatku cukru jest bardzo orzeźwiający. Z obierek jest równie pyszny co z całych jabłek.

Orientacyjny koszt całości: +/- 25 zł

Orientacyjne BTW całości w gramach: 49 / 335 / 390


Tiramisu z musem jabłkowym

Tiramisu bez dodatku cukru

Tiramisu bez cukru

Ciasto bez cukru


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © CZYSTY SMAK , Blogger