Bezglutenowy, niskowęglowodanowy tort mozaikowy

Pyszny, niskowęglowodanowy i bezglutenowy tort!
Z efektowną mozaiką z czekolady!
Bez grama sztucznych barwników!


Tort mozaikowy



Inspirację znalazłam kiedyś na niepozornej fotografii na IG. Tort obłożonymi fiołkowymi, drobniuteńkimi kawałkami jakby kafelków... naprawdę mnie oczarował! Nie było żadnej instrukcji, jak go wykonać, ale postanowiłam zmierzyć się z tym wyzwaniem. 😉

A najlepszą okazją było oczywiście rodzinne świętowanie kilku uroczystości! Jednak przygotowanie tortu dla mojej najbliższej rodziny bywa nie lada wyzwaniem, gdy sięga się po totalnie tradycyjne przepisy... Od dawien dawna ogranicza się węglowodany, więc wszelkie torty bezowe, tradycyjne biszkopty i wysoko mączne ciasta ucierane... nie zostaną przy
witane ogromnym zachwytem.

Okazuje się, że jednak spokojnie da się zrobić tort bez typowego biszkoptu - muszę przyznać, że dla mnie jest on jeszcze smaczniejszy niż tradycyjny tort. Blaty nie wymagają żadnego namaczania, a jednocześnie ładnie trzymają strukturę, niejako wiążą tort i wbrew pozorom - nie obciążają go znacząco. Jeśli ktoś unika tłuszczu - niestety, nie jest dla niego. Jednak wszyscy, którzy unikają przesadnej ilości węglowodanów, powinni być zadowoleni. Tort smakował też zwolennikom chyba każdej możliwej diety! 😉

Wiele osób na pewno zadziwi użycie aż takiej ilości mascarpone... jednak inne proporcje w masie śmietanowej - choć może to zaskakiwać - wcale nie będzie tańsze! Jeśli użyjemy np. 3 opakowania mascarpone (750g) i 1,2l śmietanki to koszt kremu do wypełnienia i obłożenia będzie tańszy zaledwie o… ok. 1 zł! Poważnie! Liczyłam to 3 razy, bo nie wierzyłam... Natomiast użycie takich proporcji jak w przepisie, gwarantuje, że krem będzie bardzo, bardzo sztywny. Nie będzie spływał, będzie doskonale trzymał najróżniejsze dekoracje (absolutnie nie potrzeba żadnych klejów cukierniczych!) i nie potrzeba tam ani grama żelatyny. Spokojnie może długo stać na blacie, zostać przewiezionym na drugi kraniec miasta i nie zazna absolutnie żadnej szkody (testowałam!)

Trzeba jasno powiedzieć - ten tort jest pracochłonny, jak i drogi (jak na domowe warunki), ale moim zdaniem wart zachodu! Wspaniały sposób na uczczenie urodzin, rocznicy ślubu czy chrztu. Myślę, że na bazie tego tortu jasno widać, że wiele cukierni wcale nie ma zawyżonych cen ;)

Smacznego dnia!


Tort bezglutenowy


ilość porcji: 15 do 20 (wprawieni pokroją nawet na jeszcze więcej kawałków)
potrzebujesz: tortownicy 24 cm, kilku misek i miseczek, miksera, waga kuchenna również będzie przydatna (ale jeśli jej nie masz, to pewnie potrafisz sobie radzić innymi sposobami ;) ), sitko do przesiewania, 2 garnuszki, blaszkę, którą możesz włożyć do lodówki/zamrażalnika oraz folię aluminiową



SKŁADNIKI:

na 2 blaty czekoladowo-orzechowe:
na białkowy blat bounty:
  • 20g kakao*
  • 150g wiórków kokosowych
  • 100g cukru (albo jego zamiennika)
  • 4 białka
*polecam takie z zawartością tłuszczu powyżej 20% - naprawdę to jest ogromna różnica smakowa! - zwyczajowo kupowane ma 10-12%

Na masę do przełożenia i obłożenia tortu:

  • 1250g mascarpone
  • 600g śmietanki 36%, ew. 30%*
  • 50g posiekanej gorzkiej czekolady (albo płatków czekoladowych)
  • 2 garście owoców, najlepiej lekko kwaśnych (ja użyłam malin i borówek)
*wolę 36%. Nie wiem, co jest powodem, ale dawniej nie miałam problemu żadnego problemu z ubijaniem na totalnie sztywno śmietanki 30% (bez jakiegokolwiek dodatku). Od kilku lat jest z tym duży problem. Moja mama zauważyła niezależnie to samo! Zamiast ryzykować zbyt wodnistą masę, wolimy więc kupować 36%. Jeśli Ty masz sprawdzoną 30% - śmiało możesz też użyć 30

Na pastelową mozaikę:

  • 100g czekolady ruby (rubinowej)*
  • 100g białej czekolady
  • 3 łyżki masła
  • 1 łyżka oleju
  • 2 łyżeczki sproszkowanego buraka
  • 1,5 łyżeczki niebieskiej spiruliny
  • ew. 1 łyżeczka sproszkowanych jagód acai
Dodatkowo:
  • opcjonalnie: żywe kwiaty do dekoracji

UWAGA: jeśli nie masz czekolady rubinowej, możesz użyć w całości tylko białej czekolady - możesz ją barwić np.
- sproszkowanym czerwonym burakiem na różowo
- liofilizowanymi jagodami na fioletowo
- lioflilizowanymi sproszkowanymi malinami/truskawką/żurawiną na czerowno/różowo
- zwykłą spiruliną na ciemno-zielono (ale ona jest mało smaczna, niebieska jest smaczna)
- sproszkowanym młodym jęczmieniem na jasno zielono

Tort z małą ilością węglowodanów


PRZEPIS:

Czekoladowo-orzechowe blaty: 
Przygotowujesz dokładnie wg instrukcji z tego przepisu na ciasto (możesz orzechy arachidowe zamienić ew. na laskowe).

Najłatwiej przygotować 2 osobne blaty - krojenie jednego, większego, może okazać się problematyczne. Po upieczeniu zostaw do ostygnięcia.


Blat bounty:

4 białka ubij na sztywno, bliżej końca ubijania (zanim białka ubiją się całkowicie) dodawaj cukier (100g) w kilku partiach, cały czas miksując. Ubijaj do momentu, gdy piana zrobi się błyszcząca, a po wyjęciu szpatułek miksera pozostaną sztywne stożki na wierzchu piany białkowej. Nie miksuj dłużej, żeby nie przebić piany.

Piekarnik nastaw na 175 stopni. 150g wiórków kokosowych wymieszaj z 20g przesianego kakao. Dodaj do białek i delikatnie wymieszaj. Masa może trochę osiąść, ale nie chcemy utracić tej puszystości. Tak przygotowaną masę wyłóż do tortownicy tej samej średnicy co poprzednie blaty (wyłóż tortownicę papierem lub masłem i tartymi orzechami/ew. bułką tartą). Rozsmaruj białka po dnie formy. Kształt nie musi być idealnie równy. Pamiętaj tylko, że masa nie urośnie nam bardzo mocno i zachowa mniej więcej ten kształt, który jej nadasz właśnie teraz.

Piecz ok. 25 min - do przyrumienienia z wierzchu.

Blat kokosowy pozostaw do ostygnięcia. Wszystkie blaty możesz przygotowywać np. dzień przed właściwym składaniem tortu.


Mozaikowe ozdoby do tortu:

Czekoladę ruby (100g) oraz białą czekoladę (100g) rozpuść w 2 różnych rondelkach/garnuszkach (nad parą wodną lub na 2 na indukcji). Do czekolady rubinowej dodaj 1 łyżkę masła, do czekolady białej dodaj 2 łyżki masła i 1 łyżkę oleju. Gdy masy się rozpuszczą, odlej połowę białej czekolady i dodaj do niej łyżeczkę niebieskiej spiruliny, dokładnie wymieszaj. Masa nabierze miętowego koloru.

Połowę czekolady ruby wlej do innej miseczki, następnie znów połowę odlej do jeszcze mniejszej miseczki. Z największą ilością czekolady rubinowej nic nie robisz. Z kolei do jednej z połówek dodaj 2 łyżeczki sproszkowanego buraka i mieszasz dokładnie. Do drugiej dodaj pół łyżeczki niebieskiej spiruliny, opcjonalnie łyżeczkę sproszkowanych jagód acai i również dokładnie wymieszaj.

Blaszkę/tacę wyłóż folią aluminiową i wylej na nią przygotowane czekolady i czekolady wraz z naturalnymi barwnikami. Wylewaj je jakby punktowo, ale obok siebie. Następnie za pomocą łyżki lub wykałaczki rób w masie esy floresy. Niech masy zaczną się fantazyjnie ze sobą łączyć. Tak jak zdjęciu poniżej:



Rubinowa czekolada do ciasta

Tak przygotowaną masę włóż do lodówki lub zamrażalnika. Po 1-2h połam masę na kawałki (takiej wielkości, jaka Ci się podoba) i włóż ponownie, chociaż na 30 min, do lodówki (jeśli robisz to w dniu składania tortu).


Masa do przełożenia i obłożenia:

W dniu, w którym chcesz podać tort (albo wieczorem wcześniejszego dnia) ubij 600ml śmietanki 36% lub 30%, pod koniec ubijania dodawaj partiami mascarpone (1250g). Nie miksuj długo, żeby nie przebić masy! Wystarczy miksować do połączenia się z mascarpone (to nie będzie trwać nawet minuty!)

Wybrane owoce umyj i osusz. Do przełożenia tortu odłóż trochę mniej niż połowę masy śmietanowy. Dodaj do niej 50 g posiekanej gorzkiej czekolady i dokładnie wymieszaj.


Składanie tortu:

Umieść na dole jeden z blatów czekoladowo-orzechowych, posmaruj połową odłożonej masy śmietanowej z czekoladą i wciśnij w nią owoce. Następnie połóż blat bounty, posmaruj pozostałą częścią masy śmietanowej z czekoladą i znów wciśnij w nią owoce. Na wierzchu połóż drugi blat czekoladowo-orzechowy.

Pozostałą, czystą masą śmietanową obłóż tort. Połamanymi kawałki pastelowej mozaiki obłóż tort dookoła, możesz również udekorować nimi wierzch tortu i opcjonalnie dodać żywe kwiaty. Pamiętaj, żeby nigdy nie kłaść na tort żywych kwiatów z kwiaciarni bez żadnego zabezpieczenia. Owiń ich końcówki, łodyżki w folię spożywczą lub inny podobny produkt i tak przygotowane wbijaj w masę. Niestety, ale kwiaty z kwiaciarni (czy z dyskontów!) bywają dość mocno nawożone, dlatego najbezpieczniej zrobić jakiegoś rodzaje barierę pomiędzy łodyżką a masą, którą będziemy jeść.

Przed podaniem schłódź tort chociaż pół godziny. Gotowe! Smacznego! :)


Dodatkowe wskazówki:

  • zamiast mieszanki czekolady białej i rubinowej, możesz użyć np. czekolady gorzkiej i białej i zrobić ten tort w odcieniach koloru kremowego i brązowego
  • jeśli nie chcesz kupować czekolady rubinowej (da się ją kupić na własny użytek tylko na kg) możesz dodać sproszkowanego buraka do roztopionej białej czekolady. To mój ulubiony, naturalny sposób barwienia białej czekolady na różowo lub fioletowo
  • czekoladowo-orzechowe blaty są same w sobie lekko wilgotne! Blatów w tym torcie nie musisz niczym namaczać!


Orientacyjny koszt całości: +/- 90 zł (nie wliczając dekoracji kwiatowej)



Pyszny bezglutenowy tort


Tort z rubinową czekoladą


Ozdoby do tortu bez sztucznych barwników

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © CZYSTY SMAK , Blogger