Smażone pierogi z ciasta twarogowego

Smażone pierogi z ciasta twarogowego


Smażone pierogi z ciasta twarogowego


Wszelkie rodzaje ciast twarogowych to dla mnie cudowne odkrycie! Przepyszne i bogatsze w białko i tłuszcze. Ciasto twarogowe do pierogów jest też wspaniale elastyczne. Co prawda dość delikatne, ale jeśli nie przesadzimy ze zbyt cienkim rozwałkowaniem, to z łatwością lepi się pierogi! No i ten smak... 💚 Próbowałam już wielu farszy, z każdym smakują wyśmienicie. Polecam eksperymentować w tej kwestii... a poniżej jedna z moich propozycji, która świetnie się sprawdziła!

Sam przepis na ciasto z bardzo delikatną, własną modyfikacją, zaczerpnęłam z www.kuchnia.cerkiew.pl

Smacznego dnia!


pierogowe ciasto twarogowe


ilość: średnio wychodzi ok. 40 sztuk (dużo zależy od grubości ciasta)
potrzebujesz: wałka, stolnicy lub gładkiego blatu, szklanki lub okrągłej foremki, miski, patelni

SKŁADNIKI:

pierogowe ciasto twarogowe:
  • 250g twarogu (ja używam tłustego)
  • 200g mąki pszennej (może być również orkiszowa 450 lub płaskurka 450)
  • 50g masła
  • 1 łyżeczka słodkiej mielonej papryki
  • szczypta soli

nadzienie:
  • 150g twarogu (u mnie tłusty)
  • 250g pieczarek
  • 15g suszonych pomidorów
  • 50g świeżego szpinaku
  • 1 średniej wielkości cebula
  • pół łyżeczki suszonego cząbru
  • pół łyżeczki słodkiej mielonej papryki
  • po 1/4 łyżeczki soli i pieprzu
  • tłuszcz do smażenia

PRZEPIS:


ciasto twarogowe:
Mąkę wymieszaj w większej misce z papryką i solą, następnie dodaj twaróg i masło (z lodówki) pokrojone na kawałki. Ugniataj rękami i wyrabiaj do momentu stworzenia jednolitego ciasta. Na początku możesz to robić w misce, a potem przenieś się na blat/stolnicę - jak Ci wygodniej. Stwórz z ciasta jednolitą kulę.

Umieść ciasto w lodówce na ok. pół godziny (dzięki temu zdecydowanie lepiej potem lepić pierogi). Możesz je przykryć czy owinąć, jak jak robisz z kruchym ciastem.



farsz:
Suszone pomidory bez zalewy włóż do ciepłej wody (lub wrzątku, jeśli są wyjątkowo suche) i mocz przynajmniej 15 min (pomijasz ten krok, jeśli używasz pomidorów z zalewy).

Cebulę i pieczarki pokrój w kostkę. Szpinak drobniej posiekaj. Na patelni rozpuść trochę tłuszczu, najpierw podsmaż cebulkę, a potem dodaj pieczarki.

Gdy z pieczarek odparuje woda, ładnie się już podsmażą z cebulką, wrzuć na patelnię drobno posiekany szpinak i smaż chwilę do lekkiej utraty objętości. Dodaj wszystkie przyprawy i wymieszaj dokładnie.

Suszone pomidory pokrój w kostkę i razem z twarogiem dodaj do podsmażonych warzyw. Po wymieszaniu spróbuj jeszcze masy i jeśli potrzebujesz, dodaj więcej soli lub pieprzu.

Po lekkim przestudzeniu farsz jest gotowy do nadziewania pierogów.


smażenie:
Ciasto wyjmij z lodówki i rozwałkuj na kilka mm - możesz najpierw odkroić połowę, będzie wygodniej wałkować mniejszą ilość. 1-2mm to za mało, bo ciasto będzie się dziurawić podczas lepienia. Podczas wałkowania nie podsypuję mąką, ale korzystam zarówno z silikonowego wałka, jak i stolnicy.

Na rozwałkowanym cieście wykrawaj okręgi np. za pomocą szklanki. Na wykrojone kółka nakładaj wybrany farsz i zlepiaj brzegi (dość dokładnie, bo inaczej ciasto może się rozklejać podczas smażenia).

Na patelni rozpuść wybrany tłuszcz (nie musi być go bardzo dużo, ale patelnia musi być jednolicie pokryta) i smaż na nim pierogi z obu stron na rumiano. Jeśli boki pierogów pozostają surowe pomimo dość długiego smażenia, to znak, że jest za mało tłuszczu na patelni.

Gotowe smażone pierogi z ciasta twarogowego smakują zarówno w wersji na ciepło, jak i na zimno!

Świetnie pasuje do nich sos czosnkowy. Polecam z tego przepisu!

Orientacyjny koszt całości: +/- 13,5 zł


Pierogi z ciasta z dodatkiem twarogu

Wysokobiałkowe pierogi z ciasta twarogowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © CZYSTY SMAK , Blogger