Kotlety jaglane z suszonymi pomidorami

Kotlety jaglane z suszonymi pomidorami, natką i parmezanem


Kotlety jaglane z suszonymi pomidorami


Kotlety z kaszy jaglanej to ciekawa alternatywa na bezmięsny obiad. Szczególnie dla osób, które nie przepadają za jej standardowym sposobem podania. Wielość smaków i sam sposób przygotowania kaszy sprawiają, że kotlety nie mają tej charakterystycznej goryczki. Nawet dzieci nie powinny przy nich marudzić!

Smacznego dnia!

Wegetariańskie kotlety z kaszy jaglanej

Jak usunąć kwas fitynowy z kaszy jaglanej

ilość: 15-17 kotletów
potrzebujesz: same podstawowe przyrządy, jak miska, garnek, deska, łyżka, patelnia, sitko


SKŁADNIKI:

  • szklanka kaszy jaglanej (o pojemności 250ml)
  • 7-8 suszonych pomidorów (25-30g)
  • 4 małe jajka*
  • 30g drobno tartego parmezanu** (ok. 3 czubate łyżki)
  • 1 mała cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • mała garść świeżej natki pietruszki***
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • kilka łyżek soku z cytryny
  • tłuszcz do smażenia
*przy dużych dodaj najpierw 2, jeśli masa wciąż się rozpada po wymieszaniu, nie zachowuje kształtu po ściśnięciu w dłoni, dodaj jeszcze trzecie jajko
**zamiast parmezanu możesz dać grana padano lub swojski szafir. Nie robię tych kotletów bez sera, ale możesz spróbować zrobić bez. Trzeba wtedy uważnie kontrolować jajka i sprawdzać, czy nie potrzeba ich więcej
*** nie musisz tego odmierzać bardzo precyzyjnie. Zwiększenie lub zmniejszenie ilości natki, nie wpłynie znacząco na konsystencję kotlecików. To głównie kwestia Twojego smaku




PRZEPIS:

Kaszę jaglaną ugotuj: najpierw przelej kaszę na sitku zimną wodą, następnie gorącą i wrzuć do miski. Zalej ją wodą w proporcji wody do kaszy - 2:1, dodaj sok z cytryny i odstaw na przynajmniej godzinę, a najlepiej zalej ją z samego rana (etap namaczania możesz jednak pominąć i pozostać jedynie na przelaniu kaszy na sitku. Dlaczego namaczam tę kaszę, masz opisane we wskazówkach).

Suszone pomidory zalej wrzątkiem i odstaw na 15 min (ale miej na uwadze to, że pomidory domowej roboty są bardziej twarde niż kupne, mogą więc wymagać większej ilości czasu, trzymaj je do momentu aż będą miękkie). Jeśli używasz suszonych pomidorów z zalewy - pomijasz krok namaczania. Po namoczeniu pokrój pomidory w dość drobną kostkę.

Odcedzoną kaszę jaglaną zalej świeżą wodą (2,5 szklanki) i ugotuj z dodatkiem szczypty soli i ewentualnie łyżką oliwy/oleju - ok. 15 min.

Ostudź kaszę i w międzyczasie czosnek przeciśnij przez specjalną praskę lub drobno posiekaj, posiekaj natkę, a cebulę pokrój w drobną kostkę. Czosnek powinien odstać kilka minut, najlepiej ok. 10, zanim zaczniesz smażyć kotlety.

Do kaszy dodaj jajka, parmezan, przyprawy i wszystkie warzywa. Dokładnie wymieszaj na jednolitą masę. Masa powinna być dość zwarta. Kawałek masy powinien po ściśnięciu w ręce zachowywać w miarę nadany kształt.

Na patelni rozpuść tłuszcz i układaj na niej uformowane kotleciki. Smaż do zarumienia się z dwóch stron. Po usmażeniu kotlety są bardzo zwarte, w czasie smażenia mają jeszcze sporo delikatności, więc możesz sobie pomagać dwiema łopatkami w czasie przewracania.

Dodatkowe wskazówki:

  • Namaczam kaszę w sposób podany w przepisie, by zneutralizować kwas fitynowy w tej kaszy. Spożywam dużo orzechów i sezamu, a one też go posiadają, szczególnie sezam i mąka sezamowa. Kwas fitynowy ma swoje złe i dobre strony - może upośledzać wchłanianie dobrych składników, ale jednocześnie wiąże metale ciężkie. Nie należy więc tego chorobliwie unikać 😉 warto po prostu kontrolować, mając na uwadze własny sposób żywienia. Jeśli nie chcesz, możesz pominąć krok namaczania, a jedynie przelać kaszę na sitku.

  • Kotlety polecam podawać z sosem czosnkowym. Genialnie łączy się smakowo. Mój ulubiony sos czosnkowy - tutaj!


Orientacyjny koszt całości: +/- 11,5 zł (w zależności od wielkości +/- 0,70zł za jednego kotleta)

Jaglane kotlety z parmezanem, pomidorami i natką

Proste kotlety z kaszy jaglanej


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © CZYSTY SMAK , Blogger