Pieczony rabarbar pod migdałową kruszonką

Pieczony rabarbar pod migdałową kruszonką - po farersku!


Pieczony rabarbar pod migdałową kruszonką


Farerczycy (czyli mieszkańcy Wysp Owczych) opisują ten przepis w swojej książce kucharskiej, jako “angielskie” ciasto rabarbarowe. O ile w Anglii również używa się migdałów do ciast rabarbarowych… to nie zetknęłam się z przepisem, takim jak poniższy. Podejrzewam więc, że nazwa “angielskie” ma podobne znaczenie jak np. "śledzie po japońsku” (czy ktoś, kto wymyślił tę nazwę był kiedykolwiek w Japonii?), czy pierogi “ruskie”... ;)

Przepis na ten pieczony rabarbar pod migdałową kruszonką pochodzi z bardzo ciekawej farerskiej książki kulinarnej: Matur og matgerđ - Óluva Skaale & Marius Johannesen. Ja zmodyfikowałam tu ilość cukru - zmniejszyłam o 85g! Biorąc pod uwagę zamiłowanie mieszkańców krajów nordyckich do niesamowitej słodyczy oraz to, że rabarbar z moją modyfikacją dot. cukru smakował także wszystkim gościom... nie widzę powodu, by stosować oryginalne wskazówki dotyczące słodkości. Farerczycy zagłuszają jakikolwiek kwaśny posmak cukrem! A przecież nie o to w tym chodzi… ;) Tu natomiast lekka kwaskowatość miesza się ze słodyczą i lekką, korzenną ostrością. Mix idealny moim zdaniem! A do tego... robi się ekspresowo! Czego więc chcieć więcej? ;)

Smacznego dnia!


Pieczony rabarbar pod migdałową kruszonką po farersku!Skandynawski przepis na pieczony rabarbarilość: ok. 4-6 porcji (w zależności od wielkości)
potrzebujesz: naczynia żaroodpornego (u mnie 24 x 24cm), noża, miski


SKŁADNIKI:

 • 500g rabarbaru
 • 25g cukru (użyłam drobnego)
 • ½ łyżeczki cynamonu
 • ½ łyżeczki mielonego imbiru
migdałowa kruszonka:
 • 125g mąki pszennej, orkiszowej lub płaskurki typ 450 (ja najczęściej używam orkiszowej)
 • 100g cukru (użyłam drobnego)
 • 50g tartych migdałów
 • 100g masła + dodatkowa ilość do wysmarowania naczynia żaroodpornego


PRZEPIS:

Naczynie żaroodporne wysmaruj masłem. Piekarnik nagrzej do 200 stopni.

Rabarbar umyj, obierz i pokrój na 2-3cm kawałki. Cukier wymieszaj z cynamonem i imbirem. Dodaj do rabarbaru i wymieszaj. Ułóż rabarabar w naczyniu żaroodpornym.

Połącz ze sobą cukier, mąkę i migdały. Dodaj masło i rozcieraj z mąką między palcami, aż stworzysz kruszonkę. Wyłóż ją na rabarbar, układając dość równomiernie.

Piecz przez ok. 25-30 min w 200 stopniach (do momentu aż się lekko zezłoci).Dodatkowe wskazówki:

 • Najlepszy jest świeżo po upieczeniu, ale możesz go podawać także po dłuższym przestudzeniu.
 • Podobnie jak Farerczycy, polecam podawać z bitą śmietaną (lub mascarpone) - fantastycznie pasuje!
 • Jeśli mimo wszystko chcesz temu nadać oryginalną słodycz (choć nie polecam, to będzie ulepek), do rabarbaru dodaj 85g cukru, a do kruszonki 125g
Orientacyjny koszt całości: +/- 11,5 zł (przy mące orkiszowej)

(w zasadzie dużo zależy od ceny rabarbaru, bo im dalej w sezon, tym on sporo tanieje ;) ja nie uwzględniałam najtańszych cen rabarbaru)


Pieczony rabarbar pod kruszonką z Wysp Owczych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © CZYSTY SMAK , Blogger